Mala planinarska škola - vijesti

Dumina i drugi dio polaganja Male planinarske škole u Gazijama

Autor: Marinko Plazibat, 23. 5. 2023.

Kako naše društvo HPD "Zanatlija" ima veliki broj malih planinara, često se polaganje MPŠ ne može odraditi odjednom. Tako smo ovoga vikenda, 20. i 21. 5., bili u Planinarskoj kući "Tivanovo" u Gazijama.

Prvi je dan 26 polaznika (a to još nije sve) iz OŠ „Retfala“ i OŠ Tenja (sa svojom učiteljicom Andrejom Zelić), uz vodstvo našeg vodiča Ivana Šaravanje, odradilo kružnu stazu prema Petrovom vrhu na Papuku. Tura je bila oko 12 km, po prekrasnoj šumi i vremenu. Djeca su se mogla izvježbati u svim tehnikama hodanja, penjanja i spuštanja, čak i uz korištenje gelendera i sajle, što ih je posebno dojmilo. Uz stazu je potok, koji smo više puta prelazili, na poseban način. Na vidikovcu smo uživali u prekrasnom pogledu i vježbali upotrebu kompasa te vezanja nekih čvorova, koje je Ivan Šaravanja pokazivao.

Nakon predivne staze vratili smo se u kuću, gdje nas je čekala večera koju su pripremili naši domaćini. Poslije večere nastavilo smo s vježbanjem čvorova te pripremom za sutrašnji ispit. A onda druženje. Mladi planinari izvrsno su se zabavili uz našeg Lea koji nam je pjevao svoje omiljene pjesme. A onda su se priključili i ostali. U sobama je bio nastavak zabave do sitnih sati, a imali smo i mjesečara koje smo vraćali na spavanje😊. Drugi dan, nakon doručka, uslijedilo je pisanje testa MPŠ, a pridružio nam se naš drugi vodič, Mirko Domović, uz našeg planinara Ninoslava Arambašića, koji su se pobrinuli za drugu, i nešto kraću stazu, po mjestu i kroz šumu, na koju su djeca nakon testa išla. Ondje im je ponovo bilo zanimljivo upotrijebiti naučene vještine planinarenja.

Po povratku naš je vješti vodič Mirko Dominović napravio štapove za pečenje slasnih delicija na vatri, a onda su on i Ninoslav Arambašić pomogli da se to sve fino i ispeče. Nakon ručka objavljeni su rezultati pisanog ispita, svako dijete napravilo je po jedan planinarski čvor, te su uspješno položili MPŠ i tako postali pravi planinari.

Sretni i zadovoljni vratili smo se u Osijek.

Ljiljana Mandurić, voditeljica MPŠ