> Knjižnica
VIJESTI IZ NAŠE KNJIŽNICE

Noć knjige = noć Ivane Brlić-Mažuranić

Autor: Mihaela Grgić Josić, 23. 4. 2024.

Spojit ćemo nekoliko vrlo važnih datuma i tako ćemo obilježiti Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja), Dan hrvatske knjige (22. travnja), kao i 150. rođendan naše poznate i cijenjene spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić u noć koja je poznata pod nazivom Noć knjige!

Noć knjige je, prema službenoj mrežnoj stranici,  "manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se, bez zatvaranja očiju pred često nelijepom svakodnevicom, barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu."

Upravo zbog tog plemenitog cilja i naša škola, odnosno školska knjižnica, odlučila je posvetiti jedno popodne čaroliji knjiga na malo drugačiji način.
Danas se iz prostora knjižnice mogu čuti samo priče Ivane Brlić-Mažuranić, može se pogledati film o njoj i o Šegrtu Hlapiću, crtani film o Regoču ili pak poslušati nekoliko audio-knjiga Priče iz davnina. Uz sve to dostupna je i izložba knjiga spomenute spisateljice u prostoru knjižnice. Svi posjetitelji pozvani su podijeliti tu čaroliju u knjižnici, isto tako su pozvani izrađivati straničnike s najdražim likovima iz djela naše voljene autorice. Nakon obrade djela malo ćemo se zabaviti i poigrati se na sljedećoj poveznici: https://wordwall.net/hr-hr/community/ivana-brli%C4%87-ma%C5%BEurani%C4%87

Zašto su samo priče Ivane Brlić-Mažuranić?
Odgovor je vrlo jednostavan, 18. travnja 2024. bio joj je 150. rođendan!
Tko je ona?
Ona je bila je hrvatska književnica koja je u Hrvatskoj i u svijetu priznata kao jedna od najznačajnijih spisateljica za djecu.

Popis njezinih djela:
Valjani i nevaljani – Pripovijetke i pjesme za dječake. Vlastita naklada, Zagreb, 1902.
Škola i praznici – Zbirka pjesama i pripovjedaka za djecu. Hrvatski pedagoški književni zbor, Zagreb, 1905.
Slike. Pjesme – Tiskara C. Albrechta, Zagreb 1912.
Čudnovate zgode i nezgode šegrta Hlapića – Roman za djecu. Hrvatski pedagoški književni zbor, Zagreb, 1913.
Priče iz davnine – Bajke. Matica Hrvatska, 1916.
Knjiga o omladini – Crtice. Vlastita naklada, Zagreb, 1923.
Iz arhive obitelji Brlić u Brodu na Savi – Tisak Tipografija D.D., Zagreb , 1934-35.
Jaša Dalmatin, potkralj Gudžerata – Roman. Knjižara Vasić, Zagreb, 1937.
Srce od licitara – Pripovijetke i pjesme za mladež. Zagreb, 1939.
Basne i bajke – HIBZ, Zagreb, 1943.

Dođite u knjižnicu i uživajte u riječima Ivane Brlić-Mažuranić
"Kad si sretan i sunce za tobom žuri"

Price_Ivane_Brlic_(1).pdf (3.72 MB)