Daroviti u Zagrebu PLIVA IPAK NIJE TVORNICA ČOKOLADE

Autor: Marinko Plazibat, 3. 6. 2015.

Desetero darovitih učenika osmih razreda dobili su nagradno putovanje. Naime, zajedno  s ravnateljicom Blaženkom Jelaš, pedagoginjom Mirjanom Žnidaršić, psihologinjom Ružicom Vlainić te učiteljicom matematike Danijelom Novački i učiteljicom razredne nastave Vlatkom Vukić - koje su sudjelovale u projektu nadarenih od samog početka - 26. svibnja 2015. posjetili su Zagreb.

Zajedno s nama išli su i ovogodišnji državni prvak iz biologije, Matko Jukić (7.c), te njegova mentorica, učiteljica Ivana Posavac.

KNJIŽNICA, PANORAMA, PLIVA

Nakon višesatnog oporavljanja od ranog buđenja i tristotinjak prijeđenih kilometara, došli smo u glavni grad i uputili se prema Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. Tamo nas je dočekala i naša knjižničarka Ivana Hengl koja je i ostatak puta provela s nama. U prvi mah najviše su nas zaintrigirali stripovi u holu i lijepi toaleti, a potom smo krenuli u obilazak. Jedna od djelatnica knjižnice ispričala nam je nešto o povijesti zgrade i provela nas kroz  šest katova korisničkog prostora. Pronjuškali smo knjige te pokušali ostati tihi i ne smetati studentima koji su se smjestili za stolove uz police namijenjene učenju. Osim količine knjiga, oduševio nas je i pogled na panoramu Zagreba kroz goleme prozore većinom prirodnom svjetlošću osvijetljenog prostora.

Oprostivši se od knjižnice, uputili smo se prema Istraživačkom institutu PLIVA, kojem nam je posjet organizirala gospođa Drijenka Pandžić Kuliš. Tamo smo moja malenkost i još jedna od učenica uspjele uvjeriti dvojicu nadarenih da je to zapravo tvornica čokolade u kojoj je snimana adaptacija bajkovitog romana Charlie i tvornica čokolade, što je kasnije zabavilo i ostale putnike u autobusu. Nedugo nakon našeg dolaska u Institut, stigla je ekipa HRT-ove emisije Puni krug kako bi zabilježila naš posjet. Nekima neugodno, nekima malo manje, glumili smo da ne zamjećujemo kamermana koji je s profesionalnom videokamerom trčkarao oko nas i hvatao svaki naš hihot i čačkanje po ruksaku.

Manju tremu imao je jedan od zaposlenika Instituta, Osječanin Igor, koji nas je korak po korak vodio po zgradi i pripovijedao nam o svakom od laboratorija pored kojih smo prošli. Objasnio nam je kako nastaju lijekovi i često zbijao šale, a tek kasnije, za dogovorenim ručkom u menzi, priznao da je tako prpošan jer je danas popio već četiri kave. Nekoliko učenika (ne)dobrovoljaca dalo je kratki samostalni intervju (i uvjerilo se da to nije toliko strašno). Oprostili smo se sa simpatičnim mladim kemičarom, pokupili darove koje je PLIVA pripremila za nas (notes i ruksak s -  vrlo važnim - tajnim pretincem), pokušali pojesti onaj zaostali sladoled iz menze prije dolaska autobusa (i doživjeli poražavajući neuspjeh) te pošli dalje.

NAKON STUDIJA  - TRGOVINE

Sljedeća postaja bila je iznenađenje – Škola glazbene produkcije i multimedije MPA. Dočekao nas je jedan od osnivača, ispričao nam nešto o akademiji i odgovorio na sva naša pitanja. Posjetili smo studio i dobili priliku uživo vidjeti miksete i sobe za snimanje pjesama. Posebno su nas se dojmili paneli za upijanje zvuka koji bi prigušili sve što se u njihovoj blizini kaže, te činjenica da smo posjetili ustanovu čija se reklama vrti na televiziji.

Iako smo uživali u pruženoj edukaciji, veselili smo se odmoru; u kasnije poslijepodne, na putu kući, svratili smo u trgovački centar CITY CENTRE ONE.  Osim što smo okupirali kabine u trgovinama s odjećom i nešto pojeli, nismo mogli odoljeti spuštanju niz tobogan koji povezuje katove građevine, prvenstveno namijenjen djeci. Ali, i mi se možemo provući kao djeca, zar ne?

I, kao i na svakom putovanju s vršnjacima, zgurali smo se na zadnja sjedala autobusa i najbolje se proveli upravo na povratku. Svi smo bili iznimno zadovoljni izletom, ne samo zato što smo izostali s redovite nastave, nego zato što smo se zaista sjajno proveli i naučili nešto što nas upravo i zanima. Jako smo zahvalni što nam je naša škola ovo omogućila i nadamo se da će i sljedeće generacije dobiti prigodu uživati u ovakvim provodima.

Napisala: Kristina Čavlović, 8.a