Obilježen Dan planeta Zemlje EKO IGRE NA TRGU ANTE STARČEVIĆA

Autor: Marinko Plazibat, 25. 4. 2015.

Treći razredi OŠ „Retfala“, zajedno sa svojim učiteljicama Tanjom Nemčanin, Ružicom Jerbić, Dubravkom Pivac i Dragicom Tomić, sudjelovali su 22. travnja 2013. u obilježavanju Dana planeta Zemlje.

Na Trgu Ante Starčevića u Osijeku obilježili su zajedno s ostalim školama grada Osijeka Dan planeta Zemlje, čiji je glavni organizator programa u Osijeku bila tvrtka Unikom, pod pokroviteljstvom Grada Osijeka. Dan planeta Zemlje iskoristili su kako bi promovirali svoj projekt „Stvaranje društva bez otpada“, sufinanciran od strane Europske unije. Kako je istaknuo direktor Davor Vić: „Ovo je prigoda da edukativno-informativnim sadržajima podučavamo osnovnoškolce gospodarenju otpadom jer djeca su upravo ta na kojima sve na kraju krajeva ostaje.“

Prigodnim programima uključile su se i brojne eko udruge te Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje. Na njihov su poziv osnovnoškolci od plastičnih boca, kartonskih kutija, tetrapaka i drugog otpadnog materijala izrađivali maskote, od kojih su najoriginalnije i nagrađene.

BOGAT PROGRAM I NAGRADE

OŠ „Retfala“, Osijek je osvojila treće mjesto za najbolje osmišljenu maskotu, stoga su se svi osjećali pozvanima  sudjelovati i u drugim aktivnostima programa, simbolično na Dan planeta Zemlje! :)

Zamjenik gradonačelnika Denis Ambruš istaknuo je kako „Grad Osijek podržava sve što unaprjeđuje čist okoliš, a brojnim se aktivnostima i programima želi se nastaviti nasljeđe koje smo dobili iz vremena kada je Osijek nagrađivan „Zelenim vrpcama“ na koje smo bili ponosni.“

U proslavi Dana planeta Zemlje pripremljen je bogat program i mnoga iznenađenja s ciljem promicanja brige i odgovornog pristupa okolišu, zajednici i vlastitom zdravlju.
Naglasak je stavljen na smanjenje ukupne količine otpada izdvajanjem, preradom i ponovnom upotrebom iskoristivog otpada, pa je i natjecanje osnovnoškolaca bazirano upravo na odvajanju otpada. Iako se Osijek može pohvaliti rezultatima koji bilježe sve veće količine prikupljenog, prvenstveno papira i plastike, edukacija je nešto na čemu se i dalje intenzivno radi.

PRIKUPLJANJE OTPADA I SLAGANJE PORUKA

Učenici trećih razreda sudjelovali su natjecateljskim aktivnostima. Predstavnici OŠ „Retfala“ skupljali su novine i plastične boce, skupljali su smeće na označenom mjestu te očistili prostor. Nakon toga, kad su  prikupili otpad, razvrstali su ga u kontejnere.  Prikupljeni otpad dalje je zbrinulo komunalno poduzeće.

Drugi dio aktivnosti sastojao se od slaganja eko poruka povodom Dana planete Zemlje. Predstavnici naše škole slagali su poruke: „Više cvijeća manje smeća.“ i Zemlja ne poznaje otpad.“

Svaki pozitivni doprinos za planet je ujedno i pozitivni doprinos za nas i sve one koje volimo! Učenicima i učiteljicama je bilo lijepo i nadaju se da će sudjelovat i u nekim od idućih akcija.

Suzana Vujinović,

pomoćnica u nastavi učeniku s poteškoćama