O AKCIJI "GRADOVI I OPĆINE -PRIJATELJI DJECE "

Autor: Mario Brozd, 29. 4. 2010.

Akciju pod nazivom „Gradovi i općine – prijatelji djece“ 1999. godine su pokrenule i vode dvije udruge: Savez društava Naša djeca Hrvatske i Hrvatsko društvo za preventivnu i socijalnu pedijatriju dok Akciju na lokalnoj razini, u gradovima i općinama, Akciju vode koordinacijskih odbori. Pokrovitelj Akcije je Ured UNICEF-a za Hrvatsku, a od 2005. do 2008. Akcija se provodila i uz suradnju  Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.

Cilj Akcije je motivirati tijela lokalne uprave i samouprave, stručne službe, ustanove za djecu, pravne subjekte, udruge građana te roditelje i djecu u lokalnim zajednicama da potpunije i brže ostvaruju prava i potrebe djece, priznata u Konvenciji UN-a o pravima djeteta koja obvezuje sve odrasle da čine što najviše mogu kako bi se svako dijete potpuno i skladno razvijalo i pripremilo za život i korisno djelovanje u zajednici.

Program Akcije obuhvaća sva područja života djeteta u lokalnoj zajednici te afirmira holistički pristup cjelokupne zajednice usmjerene na dobrobit djece, stvarajući sigurno i poticajno okružje za djecu. Tako je hrvatski program razrađen putem 123 zahtjeva u 10 područja važnih za život djece: (1) Programiranje i planiranje za djecu, (2) Financijska sredstva za djecu, (3) Podrška i potpora udrugama za djecu, (4) Dijete u sigurnom i zdravom gradu, (5) Zdravlje djece, (6) Odgoj i obrazovanje djece, (7) Socijalna skrb za djecu, (8) Kultura i šport za djecu, (9) Slobodno vrijeme i rekreacija za djecu i (10) Podrška i pomoć roditeljima u skrbi i odgoju djece.

U Akciju se dobrovoljno uključuju gradovi i općine, a trenutno u Akciji sudjeluje 77 gradova i općina od kojih je njih 24 G/O dostiglo prestižan naziv - prijatelj djece (prema redoslijedu proglašavanja od 2005.-2009.): Čakovec, Opatija, Rijeka, Skrad, Varaždin, Zabok; Brod Moravice, Dubrovnik, Kutina, Velika Gorica, Zagreb;  Karlovac, Koprivnica, Ogulin, Požega, Pregrada, Valpovo; Delnice, Mali Lošinj;  Čazma, Dugo Selo, Križ, Slavonski Brod i Šibenik.

Akcija se provodi na način da se potiče međusektorska suradnja u lokalnim zajednicama u korist djece, ocjenjuju postignuti rezultati,  medijski prati i informira o tome širu javnost te dodjeljuju javna društvena priznanja u obliku postavljanja velike natpisne ploče na ulazima u gradove/općine koji/e ispune propisane programske zahtjeve i dostignu status „grad/općina – prijatelj djece“. U okviru programa Akcije važno mjesto ima aktivno sudjelovanje djece u lokalnoj zajednici, kao i prilikom evaluacije rezultata kada se, između ostaloga, istražuje i mišljenje djece o kvaliteti života u gradu ili općini.

Zbog svojeg značaja u ostvarivanju nacionalnih mjera djelovanja za djecu u Hrvatskoj, ova je Akcija uvrštena u Nacionalni plan aktivnosti za prava i interese djecu za razdoblje od 2006.-2012. godine, a od kraja 2008. godine Središnji koordinacijskih odbor se uključio i u rad Mreže europskih gradova prijatelja djece (EN CFC).

U zadnjih deset godina program Gradovi i općine – prijatelji djece doprinosi pozitivnim promjenama u korist djece, a lokalne uprave i samouprave, ustanove, institucije udruge i pojedinci  provedbom ove Akcije otvaraju nove prostore za međusobnu suradnju, komunikaciju i partnerstvo  te pokreću i ostvaruju konkretne aktivnosti za djecu.

Gradovi i općine – prijatelji djecesu sredine koje su se u načelu orijentirale sustavnoj brizi i zaštiti djece i ostvarivanju prava i potreba. Dobivanje toga naziva G/O – prijatelj djece znači određenu prepoznatljivost zajednice koja skrbi za djecu i  uvažava dječje mišljenje. No, dostizanjem ovog naziva ne prestaje provedba ovog drugoročnog programa te nisu dostignuti svi ciljevi zaštite i brige za djecu, a time niti cilj same Akcije. Naprotiv, postignuti naziv obvezuje lokalne zajednice da i dalje povećavaju standarde dobrog socijalnog, gospodarskog, zdravog, ekološkog, obrazovnog i kulturnog mjesta za život sve djece, stvarajući sigurno i poticajno okruženje za njihov rast i razvoj.