___________________________________________________ Kreativno protiv ovisnosti… VAŽNO JE IMATI STAV

Autor: Marinko Plazibat, 13. 12. 2011.

Napisala: Sanda Slivac, učiteljica hrvatskoga jezika

Na treningu za prevencijski program Imam stav, usmjerenom na razvoj životnih vještina i prevenciju korištenja sredstava ovisnosti, održanom u našoj školi 14., 15. i 16. studenoga 2011.,  sudjelovali su pedagozi i razrednici šestih razreda iz osam osječkih i prigradskih škola (...)

To su OŠ „Dobriša Cesarić“, OŠ „Vijenac“, OŠ Višnjevac, OŠ Josipovac, OŠ „Mladost“, OŠ Vladimira Becića te OŠ „Retfala“. Iz naše su škole sudjelovale razrednice šestih razreda, Danijela Novački, Sandra Vehabović, Stela Zubaj i Sanda Slivac te pedagoginja Mirjana Žnidaršić.

Program Imam stav prilagođen je učenicima šestih razreda. Sastoji se od dvanaest cjelina predviđenih za obradu na satovima razrednika tijekom jedne školske godine. Važno je naglasiti da je program interaktivan, dakle, ne svodi se na to da samo učitelj postavlja pitanja a učenici odgovaraju, već je bit da se postigne pozitivna radna atmosfera u razredu u kojoj učenici međusobno komuniciraju i surađuju kroz različite metode i oblike rada poput igranja uloga, sudnice, izrade plakata itd.

Cilj je ovoga programa utjecati na ponašanje adolescenata te izgraditi njihove osobne i socijalne vještine koje će im služiti kao obrambeni mehanizam u situacijama koje od njih zahtijevaju da iskažu svoj čvrst stav i „NE“ sredstvima ovisnosti. Put do toga cilja kroz dvanaest cjelina uistinu će potaknuti njihovu kreativnost, kao i kreativnost samih razrednica.

Svrha ovoga zanimljivog i dinamičnog treninga bila je osposobljavanje razrednika šestih razreda i pedagoga za provedbu programa Imam stav. Trodnevni trening vodile su profesorice s Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu doc.dr.sc. Martina Ferić Šlehan i dr.sc. Valentina Kranželić.