____________________________________________________ Pomoć afričkoj djeci... OGROMAN „RUKSAK“ RUKSAKA

Autor: Marinko Plazibat, 9. 11. 2011.

Napisala: Božana Čičak, učiteljica engleskoga i njemačkoga jezika

Na početku ove školske godine učenici sedmih razreda, zajedno sa svojim razrednicama I. Ferić, G. Lušić, B. Čičak i LJ. Mandurić (koja je bila voditeljica projekta), priključili su  se akciji prikupljanja pomoći djeci Afrike. Riječ je o projektu u kojem učenici doniraju školske torbe odnosno ruksake s osnovnim obrazovnim i higijenskim potrepštinama (...)

Projekt nije bio obvezan, sudjelovali su samo dobrovoljci. Prikupljeno je 75 školskih torbi. odnosno ruksaka, koji su zahvaljujući gospodinu Ogrizeku (ocu jedne naše učenice) prevezeni do Bizovca, a onda zajedno s ruksacima iz bizovačke osnovne škole dalje do Zagreba. Trenutačno su u Rijeci te nakon provedenih carinskih formalnosti čekaju ukrcaj na brod. Dva kontejnera školskih torbi  koje su prikupila djeca iz Hrvatske, stići ce na odredište otprilike za dva mjeseca, tako da će djeci u malavijskim školama torbe biti podijeljene za Božić.

- Teško je opisati veselje koje školska torba ispunjena ravnalima, pernicama, olovkama, bilježnicama, hlačicama za tjelesni i japankama prouzroči kod djece koja žive u zemljama poput Malavija ili Liberije. Uvijek je dirljivo vidjeti kako se svaka stvar iz tog ruksaka vadi s uzbuđenjem s kojim djeca obično otvaraju božićne poklone. Za većinu njih su te stvarčice prve koje će u potpunosti pripadati samo njima - zabilježeno je jedno iskustvo na www.marysmeals.hr

Projekt Ruksak  dio je projekta Marijini obroci ( Mary's Meals). Marijini obroci  je inicijativa pokrenuta s ciljem pomaganja djeci u područjima gdje su siromaštvo i glad značajna prepreka  u stjecanju obrazovanja. Ideja projekta Marijinih obroka jest da se takvoj djeci pomogne tako što će im se omogućiti jedan obrok dnevno u školama koje pohađaju. Ova jednostavna, ali učinkovita ideja dobila je potrebni zamah te izborila pomoć  za više od 350 000 najsiromašnije djece diljem svijeta. Godišnja cijena jednoga obroka dnevno je oko (samo) 75 kn.