__________________________________________________________ Pomoć Burkini Faso… KREATIVNO PROTIV SIROMAŠTVA

Autor: Marinko Plazibat, 25. 10. 2011.

Napisala: Tanja Nemčanin, učiteljica razredne nastave

Od veljače ove godine naša škola sudjeluje u međunarodnom projektu "Art&Earth". Riječ je o projektu čiji je nositelj Grad Vicenza (Italija), a u kojem sudjeluju talijanske organizacije Progetto Mondo Mlal i Solsitizio te poljska Gmina Miasto Czestochowa, poljski grad Czestochowa, Association Munyu des Femmes de la Comoe iz Burkina Faso te Grad Osijek i osječka Udruga Breza, kao jedini hrvatski predstavnici (...)

Projekt se temelji na milenijskim razvojnim ciljevima (MDG) do 2015.godine u koje je uključena svijest o očuvanju naše planete, o klimatskim promjenama, ekologiji, pravu na hranu i vodu te borba protiv siromaštva. Osmišljen je ao sustavno obrazovanje nastavnika i odgojitelja osječkih vrtića i osnovnih škola u području obrazovnih aktivnosti protiv siromaštva, kroz didaktičke i kreativne radionice na spomenutu temu.

U sklopu humanitarne kampanje, u kreativnim radionicama oslikavanja i ukrašavanja plastičnih boca sudjelovali su svi naši učenici razredne nastave. Oslikane boce nakon toga su prodavane te je tako prikupljeno 700 kn financijske pomoći za potrebe djece afričke države Burkine Faso.

Završni dio projekta vezan uz oslikavanje boca i prikupljanje financijske pomoći ostvaren je 3. rujna 2011. u sklopu projekta Udruge Breza "Zemlja bez granica". Toga su dana učenici četvrtih razreda naše škole sudjelovali u ispisivanju rečenice "Čuvajmo boje vode " koja je nastajala od oslikanih boca u Županijskoj ulici u Osijeku. Osim naše škole, u projekt je bilo uključeno još pet osnovnih škola i nekoliko vrtića s osječkog područja.

Na završnoj manifestaciji oslikavanja boca u gradu Vicenzi pozvani su predstavnica Udruge Breza Suzana Varga, predstavnica ravnatelja osječkih škola uključenih u projekt Blaženka Jelaš (koju je zbog spriječenosti zamijenila učiteljica Tanja Nemčanin) , pročelnik za obrazovanje, kulturu i šport Grada Osijeka Dražen Alerić te umjetnički fotograf Boris Sekulić. Ondje smo imali smo prigodu vidjeti i kako izgleda postavljanje na ulici jedne rečenice na talijanskom jeziku.

Spomenutim aktivnostima osječke škole i vrtići prikupili su ukupno 1950 eura , koje je 19. listopada 2011. uz prisustvo svih sudionika u projekt predstavnicima afričke države Burkine Faso svečano predala voditeljica Udruge Breza Suzana Vargović.

Projekt još nije završen, a planirano trajanje mu je do kolovoza 2012. godine.