________________________________________________ Predavanje u Zlatnoj Gredi... NAUČIMO ŠTEDJETI ENERGIJU

Autor: Marinko Plazibat, 21. 10. 2011.

Napisala: Iva Škojo, 8.c

''Energetska učinkovitost'' tema je predavanja održanog 12. listopada 2011. u Eko centru Zlatna Greda za naše učenike i učenice viših razreda koji idu na dodatnu nastavu iz biologije ili fizike i njihove voditeljice Spomenku Grgić i Tomislavu Jukić. Predavanje, održano u moderno opremljenoj učionici, dugo je trajalo, ali je bilo iznimno zanimljivo i vrlo korisno (...)

Učenici su saznali što je to green piece, ponovili znanje o obnovljivim i neobnovljivim izvorima energije, sjetili se groznih katastrofa u nuklearnim elektranama. Napokon, i naučili kako možemo biti energetski učinkoviti.

Istaknuti su najvažniji primjeri energetske učinkovitosti koji se mogu koristiti u svakodnevnom životu, a kojima štedimo i energiju i novac. Primjerice, treba rabiti štedljive žarulje, mikrovalne pećnice umjesto običnih pećnica, isključeno računalo dodatno i potpuno isključiti iz struje, uključiti svjetlo samo koliko je potrebno i sl. (Nešto više može se saznati na stranici http://www.energetska-efikasnost.undp.hr).

U prostranom dvorištu ekocentra nakon predavanja učenici su se i zabavili u parku s ljuljačkama te vidjeli konje.