________________________________________________ Hakeri napadaju Facebook…PRIJETNJA „DIREKTORA SVEMIRA“

Autor: Marinko Plazibat, 15. 9. 2011.

Napisao: Ivan Vranješ, 8.b

Vjerojatno je malo tko od naših čitatelja čuo za Anonymous, hakersku skupinu koju čine potpuno nepoznati, anonimni članovi (kao što i sam naziv govori). No Anonymous nije neka smiješna organizacija koja provaljuje na fejsove pa piše svakakve budalaštine na vaš status, nego organizacija koja je osramotila američki FBI, Pentagon, Mastercard, PayPal, Sony, NATO, Apple, vlade afričke države Zimbabve, Turske, Malezije i drugih, a ambiciozno najavljuju napade na web stranice vlade BiH, Centralne banke SAD-a i – ono što je ljude najviše prepalo – rušenje Facebooka! Naravno, dok se ne otkriju svi članovi organizacije (a nije jedina takva opasna; primjer je hakerska grupa LulzSec s kojom surađuju) imaju veliku moć i mogu promijeniti svijet u kojem živimo. Inače, oformili su se 2003. i od tada su u svim hakerskim operacijama. FBI je nedavno uhitio 14 ljudi za koje smatraju da su članovi organizacije (...)

(...) ŠTO IH ČINI TAKO MOĆNIMA?

Naravno da se organizacija Anonymus nije razvila u stančiću čovjeka koji zna raditi tek u Windows Movie Makeru. Potrebno je mnoštvo vještina, novca, živaca i svega što ide uz to. Vrhunska računala, softveri, strpljenje i inteligencija zajedno čine ovu moćnu organizaciju. Također trebaju paziti na tajnost i svoga identiteta, što im ide odlično. Budući da se danas cijeli svijet oslanja na internet, a oni imaju moć hakiranja bilo koje stranice, pa tako i vrhunski zaštićenih kao što su webovi Pentagona, FBI-a i slično, imaju mogućnost promijeniti živote ljudi kada god požele jer im se jako teško ulazi u trag. Svojim hakiranjima i rušenjima stranica, uvijek govore, ne žele napakostit narodu, nego sve to rade „za dobrobit čovječanstva“.

ANONYMOUS: Remember the 5th of November!

Zanimljivo je za Anonymous da gotovo sve što su obećali napasti i rušiti zbilja i jesu uradili. Većinu toga objavljuju na svom Twitter profilu - jednostavno se igraju, pokazuju na društvenim mrežama, a nitko im ne može ništa. Tako su i na YouTube postavili videouradak na kojem obavještavaju sve ljude kako će napasti Facebook i potpuno ga uništiti 5. studenoga 2011. Kao i sve drugo, ovo žele uraditi za spas čovječanstva jer smo, moramo  priznati, o Facebooku postali ovisni. Ipak, malo ljudi vjeruje u to jer su u nevjerici pa se tješe, ali - ponavljam – što je obećao, Anonymous je i uradio. Vidjet ćemo tko će biti u pravu.

POMAŽE LI ANONYMOUS ČOVJEČANSTVU ZAISTA?

Na ovo pitanje većina bi ljudi odgovorila: „Ma, uništit će nas.“ No, čini mi se, Anonymous zapravo nije opasan za dobre i poštene ljude. Članovi skupine ističu da svojim aktivnostima žele ispraviti nepravednu, odnosno dokinuti laži, krađe i tjeranje u ovisnost koje bezobzirno proizvode različiti moćni ljudi pa narodu ne preostaje ništa drugo nego da ih sluša. Djelovanje Anonymousa je možda i pravi odgovor koji bi mogao ispraviti dosta toga što nije dobro na ovome svijetu. Koliko god ljudi voljeli Facebook i ostale društvene mreže, zar ne bi bilo ljepše da se ljudi konačno ustanu iz stolice na kojoj sjede pred kompom i krenu živjeti život koji je bolji, zdraviji i uzbudljiviji? Zasigurno da. Ili su to možda samo snovi ljudi koji žale za prošlim vremenom? Samo jedna osoba s jedne, odnosno jedna skupina s druge (za ostale nismo sigurni; napisah vidjet ćemo) mogu vratiti to vrijeme. To su Mark Zuckerberg - premda je to pomalo suludo očekivati budući da je on zbog Facebooka postao najmlađi milijarder – i  moćna hakerska grupa Anonymous.
Ivan Vranješ, 8.b