________________________________________________ Radionica „Svjetlosno onečišćenje“... MOGU ZAPOČETI S DOBRIM NAVIKAMA

Autor: Marinko Plazibat, 18. 5. 2011.

Povodom devetoga Festivala znanosti, održanom od 11. do 16. travnja 2011. u nekoliko većih hrvatskih gradova, i u našoj školi održane su dvije radionice vezane uz osnovne teme Festivala. To su bila „svjetlost" i  obilježavanje 300 godina rođenja Ruđera Boškovića.

Na radionici Svjetlosno onečišćenje, za učenike četvrtih razreda, zadatak učenika bio je problem svjetlosnog onečišćenja prikazati na zanimljiv, popularan i svima razumljiv način. Na taj način može se poticati i neprekidno unapređivati ekološka svijest i navika ekološkog ponašanja, kao i  stvaranje mogućnosti aktivnog pridonošenja čuvanju i zaštiti okoliš (...)

Lidija Kuštro, učiteljica 4.b

(...) Učenici su mogli shvatiti da se radi o još jednom obliku zagađenja okoliša, te su pokušali pronaći odgovore na pitanja  kako svjetlost utječe na nebeska tijela, kamo su nestale zvijezde, gdje su krijesnice, zašto su ptice selice izgubile orijentaciju. Nakon radionice mogli su započeti s dobrim navikama, vođenim idejom da smo naš planet naslijedili i da ga trebamo sačuvati za slijedeće generacije.

Radionicu je vodila učiteljica 4.b razreda Lidija Kuštro. Osim 4.b razreda na radionici su bili i učenici osmih razreda iz OŠ Vijenac sa svojom učiteljicom Tanjom Paris. Radionicu Riba duginih boja, za učenike prvih razreda, vodila je buduća učiteljica Sonja Vranić.

Inače, deveti Festival znanosti pripremila su Sveučilišta u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci, u suradnji s Tehničkim muzejom i British Councilom, pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Program je bio opsežan i zanimljiv.  Tijekom Festivala održane su radionice, predavanja, prezentacije, izložbe te projekcije filmova. Svi sadržaji za posjetitelje bili su besplatni, a cilj je manifestacije približiti znanost javnosti, odnosno informirati javnost o aktivnostima i rezultatima u području znanosti, poboljšati javnu percepciju znanstvenika te motivirati mlade ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja.

Lidija Kuštro, učiteljica 4.b