___________________________________________________ Projekt 4.a razreda posvećen Jagodi Truhelki... DJETINJSTVO UZ KNJIGU

Autor: Marinko Plazibat, 12. 5. 2011.

Napisala: Andrea Rakitić, 8.d

Učenici 4.a razreda sa svojom su učiteljicom Sanjom Lamzom ove školske godine proučavali život i rad Jagode Truhelke, osječke književnice čiju su knjigu Zlatni danci odabrali za lektiru. Ideju za projekt dobili su od učiteljice Vlatke Šalajić-Vukić, koja je predložila da za projekt uzmu učeničku lektiru. Projekt je nazvan Djetinjstvo uz knjigu.

Za djelo Zlatni danci odlučili su se jer u njemu spisateljica opisuje djetinjstvo provedeno u našem gradu.(...)

Uz uobičajeno čitanje knjige za lektiru proučavali su život i rad Jagode Truhelke, proširili su znanje o prošlosti našega grada, naučili nešto više o običajima toga vremena, proučili kako su se školovala djeca toga doba, proširili su svoj rječnik neobičnim riječima koje su današnji Osječani već zaboravili. Istražili su i postoji li i danas rodna kuća Jagode Truhelke i gdje se nalazi.

U POTRAZI ZA LITERATUROM

Poteškoće su se pojavile čim su krenuli u potragu za knjigama. U knjižnicama našega grada pronašli su ukupno samo desetak knjiga, što je bilo nedovoljno za rad na projektu. Nakon razgovora s našom ravnateljicom Blaženkom Jelaš škola je kupila 20 primjeraka knjige Zlatni danci.

Učenici su projekt ostvarili kroz više aktivnosti. Lektiru su obradili proučavajući knjigu u sedam skupina prema zadacima koje su si postavili na početku projekta. Izradili su plakate i izložili ih u školskome holu. Proučavali su dostupnu literaturu o Donjem gradu. Iz knjige Stjepana Sršana Ulice i trgovi grada Osijeka saznali su stare i nove nazive donjogradskih ulica i o tome su također izradili plakat.

Istraživanje o mjestima radnje koja se spominju u knjizi nastavili su u Arhivu grada Osijeka gdje su saznali da su mjesta koja se opisuju u knjizi stvarna. Knjiga je autobiografskog karaktera. Labudova je ulica, koja se u knjizi spominje kao ulica u kojoj su živjela djeca, ulica u kojoj je zaista živjela Jagoda Truhelka. To je današnja Cvjetkova ulica. Rodna kuća Truhelkovih više ne postoji. Nalazila se na lokaciji kuće koja se nalazi na adresi Cvjetkova 38. Školu iz toga doba nisu našli, a crkva se nalazi na istom mjestu u Crkvenoj ulici.

Mnogi likovi koji se spominju u knjizi također su zaista postojali. U matici rođenih pod datumom 5. veljače 1864. pronašli su upisanu Jagodu Truhelku pod imenom Agatha Mariana Truhelka, zatim njene roditelje i kumu koja je bila učiteljica.

UČENICI IZRAĐUJU KNJIGU

Na satu likovne kulture učenici su tamnim flomasterom izradili slike motivirane izgledom kuća u Donjem gradu toga vremena, a zatim su obojili jedan djelić slike. Slike odaju dojam kao da iz sadašnjeg vremena zavirujemo u prošlost. Dogovorena je izložba plakata njihovoga projekta u retfalačkoj knjižnici. Terenskom nastavom učenici će posjetiti mjesta koja se u knjizi spominju i fotografirati njihov današnji izgled.

Od korištenih materijala izrađuju knjigu koju će plastificirati i dati na uporabu školskoj knjižnici, odnosno svima koji knjigu Zlatni danci budu čitali za lektiru.

Predstavljanje ovoga projekta planirano je krajem svibnja. Dotad, budući da ovo vrijedno djelo u našoj knjižnici imamo u dovoljnom broju primjeraka, svima je u našoj školi omogućeno obraditi ga za lektiru ili ga jednostavno pročitati za svoju dušu.