________________________________________________ Slavonski uskršnji običaji... UČENICI PRIREDILI CIJELU PREDSTAVU

Autor: Marinko Plazibat, 24. 4. 2011.

Većina naših učenika bila je oduševljena kada smo saznali da u srijedu, 20. travnja nećemo imati nastavni, nego projektni dan.  Nakon odrađenog sata razrednog odjela, toga dana gledali smo predstavu Liturgijske skupine šestih razreda. Predstava - po mom sudu, izvrsna i gotovo profesionalno odrađena – bila je uistinu prigodna za ovo preduskrsno razdoblje i vrlo poučna za nas, modernu djecu koji Uskrs slavimo samo zbog poklona. Svi smo nešto naučili iz nje, dobro se zabavili i naučili još nešto o našoj prekrasnoj Slavoniji i njezinoj povijesti i običajima (...)
Iva Škojo, 7.c

(...) Sve je počelo kada je učiteljica Ljiljana Mandurić, kao voditeljica skupine, učenicima predložila da naprave igrokaz na temu  „Slavonski uskršnji običaji“. Vjeronaučari su taj izazov prihvatili vrlo dobro i svojim dobrim ideja pomogli joj prvo osmisliti tekst igrokaza, a potom su počeli donositi materijale za igrokaz.

Učenici su morali jako puno uvježbavati, što je trajalocijelo drugo polugodište. Bio je to uistinu naporan projekt koji je tražio puno vježbe i koncentracije učenika i vjeroučiteljice te pomoćnika. Nije trebalo samo naučiti tekst; valjalo je uvježbati i mimike i geste tijela. Morali su znati kako pronaći i obući narodne nošnje, namjestiti scenografiju... Sve kako bi nam uspješno prikazali pravi uskršnji ugođaj.

U skupini je bilo puno učenika 6.a i 6.d razreda. To su Karla Generalić, Nikolina Ercegovac, Danijela Vekić, Ivan Rosner, Matija Minarik, Eliza Kišpal, Maja Barić, Paola Petrović, Dorotea Šalić, Rebeka Ćutuk, Iva Buhač i Matea Zec-Peškirić. Uklopili su sve svoje talente pa smo mogli vidjeti kako neki učenici i plešu i sviraju tamburicu. Oni su sve shvatili vrlo ozbiljno pa im nije bio problem ni kada im se razboljela glavna glumica - odmah je uskočila druga djevojčica. Srećom, glavna je glumica ozdravila i sve odradila odlično.

Iva Škojo, 7.c