__________________________________________________ Facebook i mladi... UTRKA ZA LAŽNIM PRIJATELJIMA

Autor: Marinko Plazibat, 19. 5. 2011.

* Baš kao i u stvarnom životu, za mnoge bi se moglo reći da žive za lajk. Zato mnoge korisnice stavljaju provokativne slike na svoj profil odnosno u svoj album – što im je, nažalost, dopušteno - kako bi zaradile više lajkova nego netko drugi. A svim time itekako ugrožavaju svoju privatnost.
* Fejs se više ne nalazi samo na našim računalima i laptopima. Od prije nekoliko mjeseci možemo ga imati i na mobitelima.  To nekim učenicima omogućuje boravak na fejsu skoro sve vrijeme, pa čak i u vrijeme nastave (...)
Marija Špoljarić, 7.a

Facebook i mladi

UTRKA ZA LAŽNIM PRIJATELJIMA

*Fejs se više ne nalazi samo na našim računalima i laptopima. Od prije nekoliko mjeseci možemo ga imati i na mobitelima. Korisnici T-Mobile mreže imaju besplatan pristup pa neprekidno mogu pregledavati statuse i poruke (premda ne i slike). To nekim učenicima omogućuje boravak na fejsu skoro sve vrijeme, pa čak i u vrijeme nastave.

Facebook zamišljam kao mogućnost da se putem interneta povežu oni ljudi koji se već poznaju u stvarnom životu, za razliku od sličnih web servisa. On omogućuje povezivanje s bliskim prijateljima, rodbinom, obitelji, ljudima koji studiraju i slično. Činjenica je da se posredstvom njega zaista može ostati u doticaju s osobama koje više ne žive u našoj blizini.Facebook nam koristi da brzo kontaktiramo željenu osobu i na taj način održavamo kontakt. On također možete biti odličan izvor informacija, osobito ako želimo brzo saznati što se događa u našem gradu, u školi, u društvu… Omogućuje nam brzu razmjenu fotografija, video materijala, događaja u našemu životu (rođendani, slavlja) i oko nas, itd.
Većina mladih – najčešće u petom ili šestom razredu, pa čak i ranije - otvara svoj profil na Facebooku jer ih većina prijatelja ima pa ga i oni žele. Međutim, mnogi na Facebooku danas imaju višestruko više prijatelja nego u stvarnom životu. Sasvim je prihvatljivo stvarati nova prijateljstva, ali ne treba zaboraviti da su mnogi ljudi koji se predstavljaju kao naši vršnjaci puno stariji od nas, odnosno pedofili.

ZAŠTITIMO SE SAMI
Kada se učlanjujemo na Facebook, obvezno se traži naše ime, e-mail adresa, godinu rođenja. Kako bismo se mogli učlaniti, moramo imati 13 godina pa mnogi od nas lažiraju godište rođenja. Ima još postavki koje nisu obvezne za objavljivanje; mnogi pritom razmišljaju ovako: ako već dajemo naš e-mail i naše ime, zašto onda ne objaviti naziv škole u koju idemo, interese, broj mobitela i sl. I na fejsu, baš kao i u stvarnom životu, za mnoge bi se moglo reći da žive za lajk. Zato mnoge korisnice stavljaju provokativne slike na svoj profil odnosno u svoj album – što im je, nažalost, dopušteno - kako bi zaradile više lajkova nego netko drugi. A svim time itekako ugrožavaju svoju privatnost.
Svatko može odabrati što će zaštiti, a što objaviti jer postoji više mogućih postavki privatnosti: samo prijatelji, prijatelji prijatelja ili svi na fejsu. Možemo zaštiti svoje slike, svoj profil u potpunosti ili djelomično. O tome mi odlučujemo i zato treba dobro zapamtiti da onaj tko može doći do našeg profilamože naše podatke koristiti kako poželi. Osim toga, sve se češće događa da netko napravi lažni Facebook profil pa i tako zlorabi sve što o nama zna ili što o nama želi reći.
Ova društvena mreža odavno već ne služi samo kontaktu s ljudima koje stvarno poznajemo. Nigdje ne piše da tako mora biti tako pa mnogi korisnici kao prijatelje počnu dodavati sve ljude koji im se svide – one koji imaju dobru fotografiju, koji su suprotnog spola, sve dok to ne preraste u bezumnu utrku u nagomilavanju prijatelja čije se aktivnosti jednostavno ne mogu pratiti.
ZAISTA ODUZIMA VRIJEME
Fejsse više ne nalazi samo na našim računalima i laptopima. Od prije nekoliko mjeseci možemo ga imati i na mobitelima. Korisnici T-Mobile mreže imaju besplatan pristup pa neprekidno mogu pregledavati statuse i poruke (premda ne i slike). To nekim učenicima omogućuje boravak na fejsu skoro sve vrijeme, pa čak i u vrijeme nastave.
Osim na dopisivanja s pojedinim osobama il s više njih (bio to prijatelj, poznanik, rođak koji živi na drugom kraju svijeta ili netko drugi), povod boravku na Facebooku  mobu biti popularne igrice (Mafia  Wars, FarmVille, Texsas Hold'em Poker…) koje zaista mogu oduzeti vrijeme. Jesmo li se ikad zapitali koliko uopće vremena provodimo na Facebooku i zašto ga ondje provodimo, odnosno koliko to sve ima smisla?
Promatrajući ga ovako, čini se da Facebook ima puno više negativnih nego pozitivnih strana. Ipak, ako ga upotrebljavamo umjereno, oprezno i svjesni opasnosti, može nam itekako dobro služiti.
Marija Špoljarić, 7.a