Potraga za filantropskim blagom: sekunde su nas dijelile od 1. mjesta!

Autor: Marina Tomić, 26. 10. 2023.

I ove je godine u Osijeku od 25. do 29. rujna obilježavan Tjedan filantropije u organizaciji Zaklade Slagalica (Zaklada za razvoj lokalne zajednice). Tako je 27. rujna, kao jednu od aktivnosti, Zaklada organizirala igru pod nazivom Potraga za filantropskim blagom u koju se uključilo čak devet osječkih osnovnih škola, među kojima i naša.

Cilj je aktivnosti bio kroz zabavnu i poučnu igru centrom našega grada upoznati se s najpoznatijim osječkim filantropima, osvijestiti važnost filantropije te ulogu filantropa u razvoju našega grada.

Našu školu prijavio je i učenike vodio učitelj geografije te izvannastavne aktivnosti Građanskog odgoja i obrazovanja Mirko Andrić. Sudionice su bile učenice osmih razreda: Nadja Berišić, Nikolina Jelača, Nora Gogić, Angelina Higi i Eva Vuković.

Veliko hvala Zakladi i njezinim organizatoricama na izvrsnoj organizaciji, ugodnoj atmosferi te brojnim poklonima.

Više o samome događaju možete pogledati na linku priloga Televizije Slavonije i Baranje te pročitati u nastavku u kojemu sudionica Nadja Berišić, učenica 8. b razreda, iznosi svoje dojmove i zapažanja:

"Sve su se ekipe našle na Trgu Ante Starčevića te je potraga za filantropskim blagom započela u 10 sati. Svaka je ekipa imala svoju rutu, naš prvi trag vodio je do osječke kontakedrale, stoga smo u žurbi uzele svoje bicikle i krenule prema tom tragu. Sve se odvijalo brzo iako smo mislile da će vrijeme ići jako sporo. Bile smo uzbuđene te od početka bile ispunjene natjecateljskim duhom.

Mi smo bile plava grupa te smo sve sudjelovale, otkrivale i zajedno dolazile do rješenja uz pomoć učitelja. Svatko od nas dobio je priliku ići kod osobe koja je predstavljala određenog filantropa koji nas je čekao na svakom novom tragu te nam također dao sljedeći. Imali smo papir na kojem su nam za svaki nađeni trag dali pečat.

Osobe koje su predstavljale filantrope imale su oko vrata crvenu vrpcu pa smo ih na taj način prepoznavale, no nekad se znaju dobro „skriti“, stoga ih se mora bolje potražiti. Dogodilo nam se upravo to kada smo tražili trag za našeg Paju Kolarića koji nas je vodio do kafića Peppermint. Srećom, uspjeli smo naći našeg filantropa te smo u žurbi krenuli prema sljedećem tragu. Morale smo biti vrlo brze, ali, naravno, paziti i na promet i prolaznike koji su bili svugdje oko nas.

Stigavši do našeg zadnjeg traga, tj. filantropa, s jakom željom da pobijedimo, velikom brzinom krenule smo prema Trgu, gdje je naša potraga i završila. Krenule smo putem koji je išao preko promenade, što nas je, vjerujem, na kraju i koštalo pobjede, jer u trenutku kada smo stigli na Trg, shvatili smo da nas je pobjednička ekipa, koju su činili učenici Osnovne škole Antuna Mihanovića, pobijedila za tek nekoliko sekundi razlike.

U konačnici smo bile jako ponosne i zadovoljne jer smo dale sve od sebe i zajedno s timom postigle odličan rezultat bez obzira što nismo bile prve. Sve smo se složile da je to bilo jedno odlično iskustvo."