Posjetili smo Ured pravobraniteljice za djecu

Autor: Igor Kopić, 17. 10. 2023.

Dana 11. listopada 2023. godine predstavnici Vijeća učenika Osnovne škole „Retfala“, u pratnji učiteljica Ivone Ferić i Sandre Vehabović, posjetili su osječki ured pravobraniteljice za djecu te se susreli sa savjetnicama pravobraniteljice Sanjom Vladović i Marijanom Šego.

Savjetnice pravobraniteljice lijepo su nas dočekale, predstavile se te nam objasnile da je njihov posao zastupati svu djecu u Hrvatskoj te štititi naša prava, odnosno pratiti ispunjava li Republika Hrvatska obaveze iz Konvencije o pravima djeteta, dokumenta koji su potpisale 193 države u svijetu u kojemu su se obvezale štititi dječja prava i interese. Hrvatska je Konvenciju potpisala 1991. godine, a kako bi u tome bila što uspješnija, osnovala je instituciju Pravobranitelj za djecu 2003. godine.

Savjetnica pravobraniteljice Sanja Vladović upoznala nas je s dječjim pravima i načinima njihova ugrožavanja. Govorila je o tome kako se dugo u svijetu i u Hrvatskoj brinemo za dječja prava, posebno za prava osjetljivijih skupina djece poput djece s teškoćama u razvoju ili djece pripadnika nacionalnih manjina. Da se dječja prava ne bi kršila, Ured pravobraniteljice za djecu traži od škola i drugih ustanova izvještaje o tome što su učinili za zaštitu djeteta čija su prava povrijeđena, a zatim daje prijedloge, upozorenja i preporuke za bolji odnos prema djeci.

Mi smo nju upoznali sa stanjem dječjih prava i problemima u našoj školi. Iako se u našoj školi poštuju dječja prava, dobro je znati da se možemo nekome obratiti kada trebamo izraziti svoje mišljenje o svim pitanjima koja su nama važna da bismo zaštitili svoja prava.

A ako osjećaš nepravdu, možeš se obratiti Uredu pravobraniteljice za djecu tako da pošalješ e-mail na adresu mojglas@dijete.hr ili nazoveš broj telefona +385 31 213 098.

Elena Baranić, 5. c

Predsjednici razreda (od 4. do 8. razreda), nakon sudjelovanja na radionici o dječjim pravima, izradili su plakate na kojima su iznijeli svoja mišljenja i što su sve naučili na radionici. Isto tako, plakati sadržavaju kontakt-podatke Ureda pravobraniteljice za djecu, adresu, broj telefona i e-mail adresu, kako bi djeca znala kome se u slučaju potrebe mogu javiti.

Bravo za sve!