__________________________________________________ Tračanje u školi... TEŠKO GA IZBJEĆI

Autor: Marinko Plazibat, 14. 1. 2011.

No kada nekoga okruže prijateljice/prijatelji i ima neki novi zanimljiv trač, jednostavno ga mora (...)
Iva Škojo, 7.c

TMorate priznati da ste barem jednom rekli nešto o nekoj osobi što nije istina, i to iza njenih leđa. Da, događa se nama svima da katkad tračamo. I to ne uvijek namjerno. Većina učenika i ne zna da o nekoj osobi nesvjesno govori nešto ružno ili neistine. A slušatelji pozorno slušaju i najčešće povjeruju svakoj riječi koju ta osoba kaže. Tako dolazi do prepričavanja (i) negativnih osobina neke osobe, odnosno do trača.
No kada nekoga okruže prijateljice/prijatelji i ima neki novi zanimljiv trač, jednostavno ga mora podijeliti s njima. Kod nas u školi to se obično događa za vrijeme odmora, kada starije učenice tračaju mlađe učenice ili svoje neprijateljice. Ili pak  nekoga s kim su jako dobri, ali ipak moraju s ostalima podijeliti neku njegovu/njenu lošu osobinu ili postupak. Neki učenici ne znaju da se trača o njima, drugi to jako dobro znaju i pokušavaju ignorirati. Ali ima i onih koji zbog toga pate.
Najgore je kad više pojedinaca trač čuje različito od drugih, svaki dodajući još poneki, osobni detalj, šireći trač s  dalje sa svim dodatcima. Onda se sve zakomplicira i nitko ne zna kome treba vjerovati i što je uopće istina.
Zbog tračeva se slamaju mnoga prijateljstva; naša usta prebrzo rade i jednostavno se ne mogu zaustaviti. Uglavnom se misli da su u tračanju predvodnici cure, no nisu ni dečki ništa bolji! Oni nekad znaju tračati i druge dečke, ali zanimljivije je kada tračaju cure: Kako se ova udebljala, A kakvu tek ova ima majicu!? A jeste čuli da je ova prekinula s dečkom… Možda nikada niste pomislili da bi i dečki govorili o takvim stvarima, ali vremena se mijenjaju… Ipak, treba se truditi tračati što manje ili ne govoriti neistinu, odnosno uvijek pomisliti kako bi nam bilo da netko ružno priča o nama.
Iva Škojo, 7.c