PRED-NA-MA: najava i početak zanimljivih predavanja, radionica i terenskih nastava

Autor: Marina Tomić, 3. 3. 2024.

Ove godine učenici i učenice koji pohađaju nastavu Građanskog odgoja i obrazovanja sudjeluju u posebnom projektu PRED-NA-MA. Posebnom jer je plod suradnje čak triju osječkih osnovnih škola koje imaju organiziranu izvannastavnu aktivnost Građanskog odgoja i obrazovanja. Naša se škola već treću godinu povezala s Osnovnom školom Ljudevita Gaja i Osnovnom školom Vladimira Becića.

Ovogodišnji projekt suradnje jest PRED-NA-MA, što je akronim iza kojega stoji „Prevencija nasilja prema nacionalnim manjinama“, dok je cilj projekta upoznavanjem poznatih osječkih manjinskih zajednica razbiti predrasude i neznanje, a razviti razumijevanje i toleranciju kako bismo suzbili međunacionalno nasilje i netrpeljivost koja sve više pokazuje znakove u našem društvu.

Svaka škola, smještena u različitoj gradskoj četvrti, posvetila se svojoj karakterističnoj i zastupljenoj nacionalnoj manjini. Tako je naša škola posvetila pažnju mađarskoj nacionalnoj manjini, Osnovna škola Vladimira Becića židovskoj, a Ljudevita Gaja srpskoj nacionalnoj manjini. Radionice, izložbe, terenska nastava, pa i planirani završni posjet Osnovnoj školi Jagodnjak kao primjeru nacionalno raznolike zajednice, dio su bogatog sadržaja projekta.

Proteklog su se tjedna suradnja i aktivnosti za​huktale. Tako nam je 7. veljače u posjet došao predsjednik Mađarskog kulturnog društva Nepkor, gospodin Tibor Vidaković koji je učenicima i učenicama kroz jednosatno predavanje predstavio posebnosti mađarske kulture i obilježja mađarske zajednice na području Osijeka, s naglaskom na Retfalu.

Učenici i učenice tako su dobili priliku upoznati se iz prve ruke s mađarskom gastronomijom, glazbom i posebnostima folklora. Bio je to početak naše intenzivnije suradnje jer će naša škola uz pomoć navedenoga društva organizirati domaćinstvo drugim dvjema školama na terenskoj nastavi, izložbi i radionicama kako bi se upoznali s mađarskom nacionalnom manjinom.

Terenske posjete otvorila je Osnovna škola Vladimira Becića koja nas je ugostila 12. veljače te organizirala terensku nastavu s ciljem upoznavanja židovske baštine u Osijeku. Obišli smo pješice centar Gornjega grada te neke od najreprezentativnijih građevina vezanih uz poznate osječke Židove. Bila je to prilika i da naučeno povežemo s nedavno obilježenim Danom sjećanja na žrtve holokausta. Imali smo tako prilike vidjeti kako je Osijek prije stotinu godina bio nezamisliv bez pozitivnog utjecaja te manjine koja je danas brojem pripadnika gotovo iščezla, ali svojim aktivnim djelovanjem daje i dalje važan doprinos kulturi Grada.

Posjetili smo i Društveni atelje u Županijskoj 11 koji od svoga osnutka prije tri godine predstavlja nezaobilaznu točku na građanskoj i propulzivnoj sceni Grada. Aktivnosti ateljea te Volonterskog centra Osijek predstavila nam je Mirta Kovačević kroz polusatno predavanje. Učenici i učenice imali su priliku vidjeti i netom postavljenu izložbu o važnosti obrazovanja za razvoj demokratskih zajednica.

Ovo je tek početak naše bogate suradnje i velikog broja aktivnosti koje slijede, a o kojima će uskoro biti više riječi.

Mirko Andrić