> rez5  > učitelji
Učitelji

__________________________________________________ Intervju s učiteljem Mirkom Andrićem... ZA RIBICE SE NISAM BRINUO

Autor: Marinko Plazibat, 2. 2. 2011.

*Mislim da je internet jako jako pozitivan medij, ali - kao i sve drugo u životu – uz svoje dobre ima i loše strane. Dakle, da biste iz interneta na dobar način izvukli sve pozitivno, morate se znati koristiti njime te poznavati sve njegove prednosti i nedostatke.

Već drugu školsku godinu imamo novoga učitelja geografije – Mirka Andrića. Osim svojom mladošću, pozornost privlači i svojim zanimljivim predavanjima. U ovomu razgovoru razgovaramo o njegovim putovanjima, školovanju, hobijima i drugomu.

Pretpostavljamo da učitelji geografije puno putuju. Kamo ste vi dosad putovali?

Budući da sam se bavio folklorom, često sam putovao po svijetu. Putovanja zauzimaju velik dio moga života. Posjetio sam bar one (...)

razgovarao Leon Rozman, 8.b

Intervju s učiteljem geografije Mirkom Andrićem

NI ZA RIBICE SE NISAM BRINUO

Pretpostavljamo da učitelji geografije puno putuju. Kamo ste vi dosad putovali?

Budući da sam se bavio folklorom, često sam putovao po svijetu. Putovanja zauzimaju velik dio moga života. Posjetio sam bar one europske zemlje koje su meni zanimljive, ali i neke izvaneuropske zemlje. Neke od zanimljivijih zemalja su sigurno Meksiko, Finska, Egipat, Francuska, Portugal, Španjolska, Poljska...

Zašto su vam se svidjele baš te zemlje?

Zato što su mi zanimljive zemlje koje drugim ljudima na prvi pogled nisu zanimljive, tj. one u koje nećeš otići najčešćim turističkim rutama za dvoje na deset dana i slično (npr. u Pariz), već one zemlje koje su malo po strani, o kojima moraš sam nešto istraživati i naučiti. Volim ići u prostore koji nisu jako poznati.

Kamo biste još voljeli otputovati?

Volio bi otputovati u Rusiju, u Moskvu; to mi je velika želja. Ali čujem da su tamo česti teroristički napadi, tako da ne znam što ću s tim. Također bih volio otputovati i u bliskoistočne zemlje - Jordan, Siriju, Izrael. Možda i u Maroko jer je također zanimljiva zemlja.

NISAM PRIRODOSLOVNI TIP

Volite li više putovati zrakoplovima ili autom/autobusom/vlakom?

Najčešće sam do sada putovao autobusom. Iako volim putovanja avionom, mislim da je veća čar kad se putuje autobusom jer se puno više toga vidi. Putovanje avionom je doživljaj, ali se o prostoru kojim prolaziš puno više nauči kada si doslovno fizički na putu.

Koji vam je bio najdraži školski predmet?

U osnovnoj školi najdraži su mi predmeti bili geografija i povijest. Tako je ostalo i u srednjoj školi, kada sam zavolio i sociologiju, koju sam studirao. Dosta je toga ovisilo o predavaču odnosno profesoru; moji su bili zanimljivi. Sve me to privlačilo jer sam dosta gledao dokumentarne emisije, a zanimala su me i putovanja, stare priče, tajnoviti narodi... Ono što često intrigira i ostale ljude. Tako sam se ondje i našao, u istraživanju prostora i prošlosti ljudi.

Koje ste predmete manje voljeli?

Ja nisam baš neki prirodoslovni tip, tako da više volim i onaj dio geografije koji govori o stanovništvu, gospodarstvu, međuodnosima i sl. Nisam baš nešto vičan u prirodoslovnom dijelu.  Dakle, manje volim kemiju, biologiju, fiziku. Matematika mi je išla zato što se može lako naučiti stalnim vježbanjem, ali ovo gdje treba povezati neke procese u prirodi koji su vezani uz fizičke sile mi nije išlo. Iako, naravno, znam taj dio koji je vezan uz geografiju.

Kako se osjećate u našoj školi? Jeste li zadovoljni učenicima?

Pa... škola je dobra i dobro se osjećam ovdje. Učenicima sam više - manje zadovoljan jer ima dosta učenika s jako puno potencijala, ali jednako mnogo i onih koji svoj potencijal ne iskorištavaju.

VOLIM IGRATI STRATEGIJSKE IGRICE

Što radite u slobodno vrijeme? Imate li neki hobi?

U slobodno vrijeme većinom čitam različite knjige -  iako katkad ne koliko me zanima -  slušam glazbu i radio.

Gledate li filmove? Koji vam je žanr najdraži?

Budući da televiziju ne gledam puno, ne gledam ni filmove.  No volim pogledati dobar film; najčešće su to neke drame ili pustolovni filmovi, ali ne akcijski.

Pratite li 1001 noć (Šeherezadu)?

Apsolutno ne. Mislim da se vrijeme može puno bolje potrošiti i mislim da i ova, kao i svaka druga sapunica, uglavnom zaglupljuje.

Kakvu vrstu glazbe volite slušati?

Najviše volim slušati rock glazbu i etno glazbu.

Bavite li se nekim športom?

Ne (smijeh).

Volite li životinje? Imate li kućnog ljubimca?

Volim životinje, ali kako živim u stanu nisam si mogao priuštiti ništa drugo osim ribica. No ni za njih se nisam baš previše brinuo pa ih više nemam.

Posjećujete li školsku web stranicu?

Posjećujem ju gotovo svaki dan.

Što mislite o internetu? Imate li profil na nekoj od društvenih mreža?

Mislim da je internet jako jako pozitivan medij, ali - kao i sve drugo u životu – uz svoje dobre ima i loše strane. Dakle, da biste iz interneta na dobar način izvukli sve pozitivno, morate se znati koristiti njime te poznavati sve njegove prednosti i nedostatke. Imam otvoren profil na Facebooku već duže vrijeme.

Igrate li računalne igrice?

Da (smijeh). Sad trenutačno ne jer moram jako puno učiti, tako da sam se odvikao od toga. Inače je to takva zaraza da je se nemoguće ostaviti. Kada sam počeo igrati te igrice, u srednjoj školi, pojavile su se i loše ocjene, tako da sam i to morao riješiti. Najviše volim igrati strategijske igrice, dakle građenje gradova, civilizacija i sl. Takve su mi igrice najzanimljivije jer traže određeni stupanj uključivanja mozga.

Leon Rozman, 8.b