> rez5  > školstvo
Školstvo i znanost

___________________________________________________ Svijet srednje škole… DRUKČIJE SE UČI, DRUŽI, TRAČA

Autor: Marinko Plazibat, 13. 2. 2012.

Napisala: Lorna Kalazić, 1. r., I. gimnazija, Osijek

Mnogima je važno da poznaju što više osoba i da što više osoba poznaje njih. To često zna prijeći u krajnost. Ogovaranja su i dalje neizbježna. Dakako, sad je riječ o drugačijoj vrsti tračeva, o mnogo, mnogo ružnijim i gnusnijim tračevima, većinom o djevojkama i njihovim postupcima, ili o njihovim vezama.

Dragi osmaši, dok ste još osmaši,

evo i mene da vam malo pametujem prije nego što napustite OŠ „Retfala“. Znam da za to imate roditelje, a i učitelje, ali moram i ja malo, s ipak drugačijeg gledišta nego oni.

ZAISTA SE – UČI!

Što je u srednjoj školi najteže?  Naviknuti se.  Na sve… U početku najviše na učenje  jer se to čini kao najveći problem. Tu je previše predmeta u koje morate ulagati trud, odnosno ovdje u svaki predmet morate ulagati trud. Morate zaista UČITI.  I to učiti najdosadnije i najbesmislenije stvari koje vam nikad neće trebati u životu.

Meni  je učenje u osnovnoj značilo prelistati knjigu i eventualno malo pogledati sličice po udžbeniku; vjerujem da je i vama tako. Dobro je ako se uopće sjetite da je sutra test, pa da tu i tamo prošvrljate po knjizi na nekih - pola sata. U srednjoj učite noć prije testa. Nije istina da MORATE učiti redovito – tako je možda lakše –  ali 'ko će još normalan učiti 10 dana prije testa? Možete vi i dalje bit kampanjci, ne brinite,  ali ovdje na drugačiji način.

SVI TRAŽE SEBI SLIČNE

No učenje je manje značajan i najdosadniji dio onoga što čini srednju školu. Koliko je drugačija od osnovne, saznat ćete s vremenom. Neka vas to ne plaši; svi su ljudi u istoj poziciji kao i vi, svima nam je nekad prvi dan, svi se bojimo, svima nam je  u interesu upoznati što više ljudi koji bi nam s vremnom mogli postati dragi i važni.

U srednjoj se razred najčešće podijeli na grupice. Ljudi kojima je stalo samo do škole, čudaci, oni uvijek glasni koji nasmijavaju cijeli razred, popularne curice i one koje žele/misle da su takve, nedefinirani ljudi. Naravno, uvijek bude nekoliko onih forever alone ljudi s kojima se nitko ne druži iz nepoznatih razloga, kojih vam bude žao što su sami pod odmorom , ali im ne planirate praviti društvo.

Podjela na grupice nastupa polagano, ali već na samom se početku otprilike vidi tko će gdje, iako se većina njih trudi izgraditi prisne odnose sa svima i ostaviti najbolji  dojam.  Mene osobno ponekad tako nerviraju te formacije i podjele na grupice, ali opet, normalno da će se svi najbolje osjećati u društvu nekoga tko im je sličan.

DEČKI SU POŠTEĐENI

Većina se učenika u srednjoj školi trudi biti sve što nisu mogli biti u osnovnoj jer ipak ovdje kreću od nule.  Odnosi su drugačiji nego u osnovnoj. U srednjoj imaš prigodu upoznati mnogo ljudi; to joj je jedna od prednosti. Mnogima je važno da poznaju što više osoba i da što više osoba poznaje njih. To često zna prijeći u krajnost. No teško je sa svima održati dobre odnose; ne možete provoditi dane na kavama. Zato jednostavno u glavi izabereš važne i manje važne. Moglo bi se reći da svatko osobe podijeli na tri skupine: one najbliže, koje voli i govori im sve, one površno bliske za koje se pravi da ih voli, i one koje zna tek toliko da može reći da ih zna.

Ogovaranja su i dalje neizbježna. Dakako, sad je riječ o drugačijoj vrsti tračeva, o mnogo, mnogo ružnijim i gnusnijim tračevima, većinom o djevojkama i njihovim postupcima, ili o njihovim vezama. U srednjoj se mnogim djevojkama dogodi da dođu na loš glas jer su se, eto, malo zanijele pa bile s, recimo, 99837 dečki, što još svi dodatno preuveličaju i dodaju detaljčiće. Ali o dečkima se rijetko kad trača. Zašto je to tako, nikad neću shvatiti.