> rez5  > školstvo
Školstvo i znanost

___________________________________________________ Steve Jobs i suvremeni svijet... JEDAN U STO GODINA...

Autor: Marinko Plazibat, 15. 10. 2011.

Napisao: Ivan Vranješ, 8.b

Još iz doba antičke Grčke pamtimo mnoge filozofe i svojevrsne znanstvenike (kemičare, fizičare, matematičare...) koji su postavili temelje za znanosti kakve danas poznajemo. To su bili Sokrat, Platon, Aristotel, Pitagora, Tales... Mnogo kasnije, od srednjeg vijeka do sadašnjosti, pojavili su se mnogi inovatori i znanstvenici kojima možemo zahvaliti za današnji način života. Nikola Tesla, Thomas Alva Edison, Alexander Bell, William Röntgen, James Watt zasigurno su neki od onih svojim izumima koji su svijet okrenuli naopačke. Naravno, osim njih učinilo je to još mnogo znanstvenika i inovatora.

Međutim, danas se ne može izdvojiti neki znanstvenik ili izumitelj koji je okrenuo živote ljudi za 360 stupnjeva. Jedan od njih donekle se tomu približio. Naravno, riječ je o bivšem vođi Applea, pokojnom Steveu Jobsu koji je zasigurno glavni krivac za moderniziranje života suvremenih ljudi. Današnji učenici pamte ga po iPhoneu, iPadu, iPodu. Ali ono što je Apple puštao u prodaju dok mi nismo bili u planu pokrenulo je dosadne živote iz 70-ih i 80-ih godina dvadesetog stoljeća. Tako su iz Appleovih tvornica izlijetali Apple I (računalo bez grafičke kartice), pa Apple II, Macintosh, iMac (koji je 1998. godine izazvao revoluciju jer je u monitoru imao sve potrebne dijelove)...Ali, koliko god je ta „Applemania“ promijenila svijet, možemo reći da su ga Appleove „iStvari“ još više promijenile i pokrenule.

Steve Jobs svojim je proizvodima dokazao da je jedan od najvećih intelektualaca svog doba te da mu nema ravnog na tom polju, iako mu to nije bio cilj. Osnovao je Apple, pa je bio otjeran, ali 1984. su ga zvali nazad jer je tvrtka bila na rubu propasti. Tada je Steve Jobs Macintoshom sačuvao Apple od kraha, dokazujući da je imao nos za tehnologiju.

Zašto nema više takvih izumitelja? Postoji li netko poslije Stevea Jobsa? Problem je vjerojatno u tome što je ljudski život, čini nam se, dotjeran do samog savršenstva, kao da i nema stvarne potrebe za nečim novim. A i teško je danas izmisliti nešto što bi uvelike doprinijelo kvalitetnijemu životu. Iako se i dalje otkrivaju i na tržište plasiraju nove stvari, one tomu ne doprinose značajno ili uopće ne doprinose.

Steve Jobs je, zanimljivo, tvrtku imenovao Apple jer je inspiraciju dobio u garaži punoj jabuka, koje mu je bilo najdraže voće. Bio je vegetarijanac i budist, i na to se odlučio nakon turističkog posjeta Indiji. Umro je 5. listopada 2011. od rijetkog tumora na gušterači u 56. godini, nakon 7 godina borbe s njim. Siguran sam da jedan od najvećih inovatora u povijesti sada Buddhi prepričava svoje anegdote u Appleu, dok Buddha sve pomno sluša i čudi se kako je tako dobar čovjek došao k njemu.