> rez5  > školstvo
Školstvo i znanost

_________________________________________________ Časopis Jezik na Facebooku… PRATEĆI TRENDOVE USPJEŠNO NAS UČE JEZIKU

Autor: Marinko Plazibat, 24. 2. 2011.

„Jeste  li znali da kada idete na tulum koji organiziraju frajeri iz susjedstva nije pravilno reći da idete „kod dečki na tulum"? Najpravilnije bi bilo da reći idete kod mladića, a nikako kod dečkiju, koji su vam, između ostalog, dragi kolege, a nikako drage kolege, što se nerijetko čuje u našim razgovorima. Isto tako, jureći na tulum, na cesti pretječemo, a ne pretičemo i za to vam je definitivno potreban dobar auto, a nikako dobro auto, a pri tome ćemo prometne zakone poštovati, a ne štovati. Štovat ćemo Boga, Majku Božju i sve svece kada se budemo trebali pomoliti da nas policija ne zaustavi pri povratku s tuluma, ako smo potegnuli čašicu više jer će nas kao takvoga, a ne takovoga, definitivno kazniti, što će biti dovoljan razlog za pocrvenjeti, nikako pocrveniti. Osim, možda (...)
Stela Kraus, 7.a

(...) ako nosite mini suknju. Nikako mini-suknju. Zašto? Zato što je jednostavno, a ne naprosto tako.“

Citirani ulomak dio je teksta Martine Hećimović koji je napisala prikazujući profil na Facebooku časopisa Jezik - najuglednijega jezikoslovnoga časopisa koji se izdaje već 58 godina. Izdaje gaHrvatsko filološko društvo. Izlazi pet puta godišnje te ima redovite rubrike.
Otvorivši su svoj profil na stranici Facebook-a (www.facebook.com) koji je danas popularan među velikim brojem ljudi postigli su veliku popularizaciju tog časopisa. Time su i nama mladima postali pristupačniji objavljujući članke o zanimljivim jezičnim dilemama i savjetima jer su napisani tako da ih svatko može razumjeti.
    Osim što možete mnogo toga naučiti – nama su najzanimljiviji i najrazumljiviji Mali jezični savjeti - možete i pitati, komentirati, oprimjeriti, staviti problem na razmatranje, sudjelovati. Savjetovati se ako niste sigurni. Voditelji stranice osvrću se na ove teme i komentare te sve vaše dileme i nude vam jednostavno objašnjenje i o najkompliciranijim temama.
Stela Kraus, 7.a

Potražite ga na adresi: