> rez5  > natjecanja
Natjecanja

___________________________________________________ Likovna smotra LIK 2012…. TRI PRIJEDLOGA ZA DRŽAVNU SMOTRU

Autor: Marinko Plazibat, 7. 5. 2012.

Napisala: Iva Škojo, 8.c

Pomalo u strogo isplaniranoj tajnosti radovi čak triju naših učenika predloženi su za državnu razinu na likovnoj smotri LIK 2012. Riječ je o Mauru Nemčaninu iz 6.b, koji je stvarao rad na temu Francuske, Doroteji Živalj iz 5.b, koja se pozabavila talijanskim gradom Rimom, te Ivanu Racku iz 6.c, koji je proučavao Eiffelov toranj u Francuskoj. Na županijskoj razini, među radovima iz 38 škola, iz naše su škole bila, osim spomenuta tri, predstavljena još čak 22 rada (...)

Njihova mentorica, učiteljica Likovne kulture Sandra Vehabović, kaže da je takav uspjeh i očekivala jer smatra da su svi radovi naših učenika koji su bili na županijskoj smotri vrlo kvalitetni i posebni i da je ovo samo pokazatelj našega truda i rada. Naime, još na početku drugoga obrazovnog razdoblja učenici viših razreda počeli su raditi rad pod nazivom ,,Putujmo Europom '', u harmoniji boja, tehnikom tempera. Imali smo dosta vremena razmisliti koji ćemo grad odabrati te kako ćemo ga interpretirati. Nakon dugoga rada i analiza učiteljica je najuspješnije radove poslala na smotru.

Sve se održavalo na redovitoj nastavi Likovne kulture pa zaista nismo imali osjećaj da se natječemo, o čemu učiteljica Vehabović  kaže:

- Mislim da se i treba prikazati izravna radna situacija, a ne da sve bude u tom natjecanju. Učenici trebaju raditi rad za sebe i neki svoj uspjeh i sreću, a tek kasnije pokazati to nekomu drugom komu će se to svidjeti i tko će moći procijeniti vrijednost njihovoga rada.

Svaki je od učenika čiji je rad prošao na županijsku smotru dobio tzv. zlatnu peticu, a svi se njihovi radovi nalaze u našem holu. Učenici koji su predloženi za državnu razinu osim zlatnih petica imaju i čast da im se radovi nalaze u školskom muzeju crteža i radova s likovne kulture u Zagrebu. Tamo su trenutačno na razmatranju i postoji mogućnosti da barem jedan ili čak sva tri budu pozvani na državnu smotru koja će u nekom od hrvatskih gradova trajati nekoliko dana. Tamo će se analizirati svi radovi, ali i održati kratko natjecanje na neku drugu temu. No ako tamo i ne budu pozvani, spomenuti učenici mogu biti ponosni na svoj uspjeh.