> rez5  > nastava  > u školi
Nastava u školi

_________________________________________________ Kako bolje učiti… SVE VEĆ ZNAMO, SAMO PRIMIJENIMO

Autor: Marinko Plazibat, 11. 10. 2012.

Napisala: Nina Kulić, 8.d

Ljeto je odavno završilo, nastava je odavno počela, trebalo bi napokon početi učiti i zagrijati stolicu. Ali znamo kakvu glavobolju učenici dobiju čim se spomenu škola, učenje i zadaće. Kako bolje učiti? Hmmhmmm... To je pitanje koje se svi pitamo. Naše će znanje biti bolje ako pozorno pratimo nastavu, umjesto da se dopisujemo preko papirića s prijateljem u zadnjoj klupi ili surfamo na mobitelu pod klupom (...)

Da, zvuči dosadno, ali ako slušamo što učiteljica govori, vjerojatno ćemo bolje upoznati sadržaje njezinoga predmeta, a uz to i pokupiti koju peticu.

Matematika, kemija, fizika, uff, ufff… Sigurno se smračite čim spomenemo te predmete, ali što je - tu je. Treba se suočiti s teškim zadatcima i svladati ih. Ako nekomu teže ide, može pitati prijatelja iz razreda da mu objasni, ili se dogovoriti s kolegama iz razreda da zajedno uče (a uz to se i dobro zabaviti). Ako uči sam, prvo bi si trebao naći mjesto za učenje, gdje se može usredotočiti i neometano učiti; s toga mjesta treba ukloniti sve što odvlači pozornost. Nekim ljudima glazba pomaže dok uče, pa si mogu tiho pustiti omiljenu pjesmu. Ako mu je lakše, može si napisati bilješke ili sažetak sadržaja koji uči. Kad završi s učenjem, može naglas ponoviti sve što nauči.

Najvažnije od svega je organizacija - svaki tjedan treba organizirati kad koji predmet učiti. Nikad ne treba ostavljati učenje za zadnji tren, kad je ispit ili odgovaranje, nego učiti treba početi najmanje 3-4 dana ranije. Nakon naučenog gradiva može se nagraditi kockicom čokolade ili nekom drugom poslasticom.

Sve nam je to već ranije bilo poznato, samo – treba to početi i primjenjivati!

Sretno na ispitu!