> rez5  > nastava  > u školi
Nastava u školi

____________________________________________________ Bliži se kraj… KAKO DO BODOVA

Autor: Marinko Plazibat, 10. 4. 2012.

Napisala: Iva Škojo, 8.c

Osobito učenici sedmih i osmih razreda, ne trebaju propustiti zaraditi željene ocjene jer im možda mogu utjecati na cijeli budući život… Treba smanjiti boravak na društvenim mrežama i gledanje televizije i početi više učiti. Izdržat ćemo još ovo malo vremena, a onda kad već dođe to dugo, slatko ljeto sigurna sam da ćemo to i proslaviti kako zaslužujemo i da ćemo biti nagrađeni.

Zar je stvarno moguće da je već prošlo osam mjeseci da idemo u školu? Zar je moguće da su kratki uskršnji praznici već gotovi? Zar je moguće da nam je još ostalo sitnih tri mjeseca do dugo očekivanog ljeta i praznika? Sva pitanja vode prema istom  odgovoru: Da!!! Jako smo blizu kraju nastavne godine, a obveze se samo gomilaju i gomilaju, a vrijeme - k'o za vraga - sve je vedrije i vedrije i u školu nam se ide sve manje i manje…

Vrijeme zaista leti, a pred nama su najteži mjeseci. Pogotovo učenicima osmih i sedmih razreda jer su njima sve ove ocjene važne za upis u srednju školu i zaista im je svaki bod važan.  Do bodova se može doći , kako drugačije , nego dobrim ocjenama , a do ocjena se može doći jedino (ili uglavnom) učenjem i vježbanjem. Međutim, svi  znamo da je najteže učiti kada vani sja sunce i kada je baš odlično vrijeme za vožnju biciklom ili za neki drugi sport. Dok se djeca vani, igraju mi moramo čitati lektire , pisati zadaće iz matematike, nešto učiti... Tada nam se život čini zaista nepravedan .

Nije nužno potpuno zaboraviti druženje na svježem zraku ili sl. Ako se sve dobro organizira, ima vremena i za društvo i za sve obveze i rezultati su obično dobri, no ako se sve radi u zadnji čas rezultati mogu i varirati. Rezultati najčešće variraju - jer je njima na pameti sve osim škole -  kod tzv. kampanjaca. Kampanjac je osoba koja  uči pred sam ispit ili čak pred sam kraj školske godine, a prije toga pokušava se izvući od svakoga rada na sve  prihvatljive mu načine. Primjerice, jedan od njih je da drugi rade za njega , a drugi je da posao obavlja samo nekoliko minuta prije nego što je zadani rok. I ako imaju malo sreće, često će dobro proći.

Bilo kako bilo, imamo iste kriterije i iste testove i svi se tome moramo prilagoditi. Zato stvarno, osobito učenici sedmih i osmih razreda, ne trebaju propustiti zaraditi željene ocjene jer im možda mogu utjecati na cijeli budući život… Treba smanjiti boravak na društvenim mrežama i gledanje televizije i početi više učiti. Izdržat ćemo još ovo malo vremena, a onda kad već dođe to dugo, slatko ljeto sigurna sam da ćemo to i proslaviti kako zaslužujemo i da ćemo biti nagrađeni za taj trud.