> rez5  > . događanja
Događanja

Razgovor s dječjim gradonačelnikom Grada Osijeka Domagojem Lekom... UVIJEK DAJEM NAJBOLJE OD SEBE

Autor: Marinko Plazibat, 24. 11. 2010.

S ostalim članovima DGV-a u odličnim sam odnosima. Zajedno uređujemo i stvaramo bolji život djece u Osijeku, za što smo zaduženi i o čemu vodimo brigu. Imali smo već nekoliko akcija koje su vrlo uspješno završile.

Razgovarala Iva škojo, 7.c

Razgovor s dječjim gradonačelnikom Grada Osijeka Domagojem Lekom

UVIJEK DAJEM NAJBOLJE OD SEBE

Domagoj Leko, učenik 7.c razreda OŠ "Retfala", prošle je školske godine izabran za prvoga dječjeg gradonačelnika Grada Osijek. Razgovarali smo s njim kako se u toj ulozi osjeća i kakve poslove obavlja.

Kako si došao na ideju da se na Vijeću učenika prijaviš za predstavnika škole u osječkom Dječjem gradskom vijeću (DGV). Jesi li pomišljao da si mogao biti dječji gradonačelnik?

- Za predstavnika škole prijavio sam se jer mi se činilo da bi u DGV-u moglo biti zabavno i da ću upoznati puno djece iz svih dijelova Osijeka. A poziciji dječjeg gradonačelnika nisam se nadao.

Dječji gradonačelnik si Već skoro 5 mjeseci. Što si poduzeo i promijenio u gradu i što planiraš poduzeti?

- DGV izradilo je svoj plan rada u 2010./2011. godini. Do sada bi od naših akcija izdvojio posjet Domu za stare i nemoćne. Tako smo starijim i nemoćnim osobama posvetili malo pozornosti da se ne bi osjećali usamljeno. Posjetili smo i Odjel intenzivne njege pedijatrije  u KBC-u Osijek. Donirana je i poprilično velika svota novca - oko 6270 kn. U planu za ovu godinu imamo još nekoliko humanitarnih akcija. Primjerice, humanitarna akcija pod nazivom Očevi protiv sinova u kojoj će očevi igrati protiv sinova te će se skupljena svota novca donirati određenoj obitelji ili negdje gdje se dogovorimo. U suradnji s CRVENIM KRIŽEM, pak, dijelit ćemo čaj na trgu

Koje su tvoje obaveze kao gradonačelnika?

- Kao gradonačelnik moram voditi sjednice DGV-a. Bio sam i na jednoj sjednici u Zagrebu na kojoj sam predstavljao grad Osijek, koji je dobio titulu Grad - prijatelj djece.

U kakvom si odnosu s drugim članovima Vijeća? Kakvu oni funkciju imaju?

- S ostalim članovima DGV-a u odličnim sam odnosima. Zajedno uređujemo i stvaramo bolji život djece u Osijeku, za što smo zaduženi i o čemu vodimo brigu.

U jednom od intervjua rekao si da ćeš iznijeti nove ideje za boljitak grada. Jesu li tvoje ideje već primijećene i prihvaćene? Gdje ih možemo primijetiti?

- Kao što sam rekao, imali smo već nekoliko akcija koje su vrlo uspješno završile.

Inače imaš puno obveza. Kako uspijevaš uskladiti  školske i druge obveze s poslovima dječjeg gradonačelnika?

-    Imam jako puno obveza, ali uz malo truda i organiziranosti sve se može uspjeti.

Imaš li uopće slobodnog vremena i kako ga uopće iskorištavaš?

- Slobodnog vremena se uvijek nađe, a uvijek ga iskoristim pametno.

Što bi najviše volio promijeniti u našoj školi?

- Mislim da naša škola ima jako dobre uvjete za rad učenika i učitelja.

Što misliš o društvenim mrežama (Facebooku, Twitteru, MSN-u…)? Provode li mladi previše vremena na njima i imaš li ideju što poduzeti da se tu nešto promijeni?

- Facebook i ostale  društvene mreže su korisne, ali kad se koriste umjereno. Predugo bivanje na Facebook-u može na svakog čovjeka utjecati negativno. Čovjek se može i izdvojiti iz društva.

Katkad zbog gradonačelničkih obveza moraš izostajati iz škole. Imaju li učitelji razumijevanja za to?

Imaju jako puno razumijevanja prema tome. Izostanak iz škole meni je mali problem jer ja uvijek od sebe dajem najbolje moguće.

Znaš li koliko ćeš dugo biti gradonačelnik?

- Funkciju gradonačelnika obavljam dvije godine i taj bih posao trebao pošteno uraditi.

Je li se išta promijenilo otkako si postao gradonačelnik - što se tiče prijatelja, škole…?

- Ljudi me malo drukčije gledaju, ali ih dosta uopće nije čulo za to. S prijateljima sam još uvijek jako dobar.

Razgovarala

Iva Škojo, 7.c