> rez5  > . događanja
Događanja

_____________________________________________ Dan darovitih… SJEĆAMO SE IZUMITELJA

Autor: Marinko Plazibat, 20. 3. 2013.

Napisala: Danijela Novački, učiteljica Matematike

Dan darovitih, 21. ožujka, obilježavamo u našoj školi prigodnim panoima, kojima smo htjeli podsjetiti da je  sve čime smo okruženi netko morao „izmisliti“. Neki su izumi toliko stari da ih ne možemo pripisati pojedincu, ali im otprilike znamo podrijetlo. Jeste li, primjerice, znali da sapun postoji  od 2500. g. prije Krista i da su ga upotrebljavali još i Mezopotamci? (...)

Znate li da se beton upotrebljava od 200. g. prije Krista - od starorimskih vremena? Da papir postoji od 105. godine. Da su ljudi počeli upotrebljavati naočale u 13. st.

Šibice je još 1680. izumio irski fizičar i kemičar Robert Boyle. Daniel Fahrenheit, njemački izumitelj, još 1714. izumio je termometar. Fotografije u boji ovjekovječuju važne trenutke od 1861. zahvaljujući Škotu J.C. Maxwellu. Biciklom nas je obradovao škotski kovač Kirkpatrick Macmillan davne 1840. Od 1872. postoje i, danas nam omiljene, traperice.

Tisuće izuma bez kojih danas život ne bismo mogli ni zamisliti možda i nisu tako stare „novotarije“. Recimo , perilica rublja izumljena je 1907. Televizor u boji 1940. Mikrovalna pećnica postoji od 1945., a videorekorderi od 1956.

Jeste li znali da je mikročip izumljen još 1958., laser 1960., a CD 1979.?

U tom brojnom društvu izumitelja i znanstvenika oduvijek je bilo i naših ljudi. Neke od svjetski poznatih hrvatskih izuma i izumitelja pogledajte na prigodnoj izložbi u holu naše škole.