CIO radionice OŠ „Retfala“ u akciji „POSADI DRVO, NE BUDI PANJ“

Autor: Marinko Plazibat, 1. 11. 2019.

Radionice kemije i biologije, fizike i geografije koje se održavaju u Osnovnoj školi „Retfala“ kao dio Centra izvrsnosti Osijek (CIO) sudjelovale su 26. listopada 2019. u akciji „Posadi drvo, ne budi panj“. Terensku nastavu na području Pampasa voditelji i učenici su, među ostalim, iskoristili kako bi odabrali sadnice te ih zatim prenijeli u dvorište OŠ „Retfala“. Radionicu su vodile učiteljice Tomislava Jukić i Vlatka Šalić Dujmić, te učitelji Mirko Andrić i Goran Ledenčan.

Odabir sadnica nije bio lak izazov jer na našem području, osim autohtonih, nalazimo sve više alohtonih invazivnih vrsta poput pajasena i ruja. Tome treba pridodati i velik broj alergenih vrsta poput topole i breze čije smo sadnice također morali maknuti s popisa mogućih. I sadnice bagrema također smo maknuli s popisa zbog njegove karakteristike da privlačeći pčele na svoj cvijet smanjuje broj pčela koje obilaze cvjetove livadne kadulje, zbog čega se smanjuje njezina rasprostranjenost. Na posljetku, odabir je pao na tri vrste vrbe: kovrčavu, sivu i purpurnu vrbu. Vlažno stanište kakvo je po svojoj prirodi prostor poloja, idealno je mjesto za razvoj vrba. Vrbe su medonosna stabla te im kora ima vrlo ljekovita svojstva.

Učenici su izravno sudjelovali u pronalasku i odabiru sadnica te prepoznavali njihove karakteristike. Također, aktivno su sudjelovali u uzimanju sadnica, prenošenju i njihovoj sadnji u prostoru dvorišta škole. Ne manje važno, kritički su se osvrnuli na važnost podupiranja ovakvih i sličnih građanskih inicijativa.

Dvorište naše škole, inače jako bogato raznolikim vrstama drveća, sada je obogaćeno onima koje do sada nisu obitavale u njegovom krugu. Iako će sadnicama biti potrebno još nešto zalijevanja ovih dana, vjerujemo kako će se primiti te biti naš mali doprinos kolektivnoj akciji na razini naše domovine, ali i doprinos rješavanju globalnih ekoloških problema.

Voditelji CIO radionica u OŠ „Retfala“