« Studeni 2020 »

OŠ „Retfala“ – eTwinning škola!
Autor: Marinko Plazibat, 20. 10. 2020.

Naša škola dobila je ove godine prestižni certifikat „eTwinning škole“! Rezultat je to dugotrajnog predanog rada velikog broja učitelja Osnovne škole „Retfala“ u programu Erasmus+ s naglaskom na rad u području eTwinninga.

O čemu je zapravo riječ?

Naša škola dobila je oznaku koja jamči provođenje kvalitetnih projekata i ostalih mnogobrojnih aktivnosti koje omogućava eTwinning program u okviru platforme Erasmus+. Status nije lako dosegnuti što mu daje na težini, ali isto tako i  govori o velikom radu koji mu je prethodio.

A kako je sve krenulo?

Još 2011., privučen putovanjem, učitelj Mirko Andrić prijavio se na kontaktni eTwinning seminar u Sloveniji. Oduševljen mogućnostima vijest o eTwinningu je prenio kolegicama i kolegama, a priča se ubrzano zavrtjela kada su na scenu stupili KA1 i KA2 projekti.

Kako danas živi eTwinning zajednica u OŠ „Retfala“?

Danas zajednica „eTwinnera“ u OŠ „Retfala“ broji preko 25 članica i članova. Svake godine pokrene se gotovo desetak novih eTwinning projekata, a sve više kolegica i kolega uviđa prednosti usavršavanja i surađivanja putem eTwinning platforme.

A posebne pohvale?

Posebne pohvale za osvojen status eTwinning škole idu kolegici Ivani Dolaček koja je za svoj projekt „Science is everywhere“ dobila europsku oznaku kvalitete. No entuzijazam koji je vladao cijelim Timom za projekte vezan uz ispunjavanje formalnih uvjeta za dobivanje certifikata je nešto fantastično! To naravno još jednom dokazuje da iza kvalitetnih stvari stoji vrijedan tim koji prepoznaje i radi na dugoročnim ciljevima.

KA2 i certifikat - imaju li kakve veze?

Ovaj nam certifikat omogućava dodatne bodove pri prijavama za KA1 i KA2 projekte. To nikako nije zanemarivo. Primjerice, pri prijavi KA2 projekta „Eco Herit@ge Matters“ bili smo jedina škola koja nije posjedovala certifikat te je njegovo dobivanje bio jedan od ciljeva tog projekta kojeg smo brzo, već u 1. godini, ispunili. U drugom KA2 projektu „The Power of Understanding“ jedina smo škola koja ima veće eTwinning iskustvo te je naša zadaća, projektom potvrđena, snažnije uključivanje drugih partnera. Ovaj certifikat nam to još izravnije omogućuje.

Kako dalje?

Budućnost nam nije upitna! Učiteljica Ivana Palijan nedavno je za svoj projekt „European Teenagers and Their Free Time“ dobila europsku oznaku kvalitete, u tijeku je gotovo deset eTwinning projekata, iza nas je nekoliko eTwinning događanja te veći broj usavršavanja… Čini se da za eTwinning u OŠ „Retfala“ najbolje tek dolazi!

Mirko Andrić, voditelj Tima za projekte