« Siječanj 2021 »

Terenska nastava - Retfalčani Retfalom
Autor: Marinko Plazibat, 12. 3. 2020.

Dana 6.3.2020. krenuli smo na terensku nastavu po gradskoj četvrti „Retfala“. Kišovito i tmurno vrijeme nije uništilo našu dobru energiju i dobru volju za naučiti nešto novo. Povjesničari šestih razreda krenuli su u potragu za novim informacijama.

Naučili smo mnogo toga – na mjestu današnje Retfale bilo je srednjovjekovno selo Petrus, a nakon odlaska Osmanlija 1687. godine počinje osnivanje naselja Rẻtfala (u prijevodu s mađarskog – Selo u ritu). Doznali smo  što je Mitnica, koja se nalazi preko puta dvorca Pejačević – služila je za naplatu pristojbi od seljaka koji su donosili svoje proizvode za prodaju na tržnici.

Više smo naučili o obitelji Pejačević, o dvorcu Pejačević – kada je podignut i njegova glavna obilježja. Otišli smo i na retfalačko groblje gdje se nalazi kapela obitelji Pejačević. Doznali smo koji se dio Retfale naziva Mađarskom (ulica Šandora Petὃfija), a koji Njemačkom Retfalom (Strossmayerova ulica). Zastali smo i pokraj križa krajputaša (križevi koji su se podizali uz puteve i raskrižja), a ovaj retfalački postavljen je 1871. godine. Smješten je uz raskrižje ulica Josipa Jurja Strossmayera i ulice Šandora Petὃfija, a temeljito je obnovljen 2014. godine.

Saznali smo više o kalvinskoj crkvi, Osnovnoj školi Ivana Filipovića te povijesti naše OŠ „Retfala“.

Kroz Osijek je prometovala i  Gutmanova pruga.  Reflala je postala gradskim naseljem 1947. godine.

Nakon terenske nastave, na sljedećem satu dodatne nastave, odigrali smo kviz Kahoot kako bismo vrednovali našu terensku nastavu.

Napisale: Hanna Kaladić, 6.a
i učiteljica Maja Holoker