« Siječanj 2021 »

Planinarska škola se nastavlja OTKIVAJU NOVA BLAGA
Autor: Marinko Plazibat, 8. 3. 2020.

Učenici Osnovne škole „Retfala“ od petog do osmog razreda, polaznici male planinarske škole „Dumina“,  odlučili su si uljepšati završetak ovogodišnje veljače odlaskom na cjelodnevni izlet. U osam sati sjedili su nestrpljivo u busu ne znajući što ih sve čeka u obilasku Dilj gore.

Kao i inače, izlet je obilježen prvim stajanjem u Našicama na topao burek. Veseli i siti naši su učenici i učitelji, zajedno s učenicima i učiteljima iz još dviju škola, najprije u Brodskom Drenovcu obišli crkvu svetog Dimitrija, poznatu po ornamentima iz 12. st., te rodnu kuću hrvatskog liječnika Andrije Štampara.

Uslijedilo je penjanje prema Viljevu, planinarskoj kući smještenoj na gori iznad Brodskog Drenovca. Put prema gore bio je posebniji i ljepši uz druženje, pjevanje, jaglace i visibabe. U 10:30 sati učenici, učitelji, vodiči i članovi HGSS-a uživali su na Viljevu u pogledu na vinograde uz sunce i sendviče.

Ovaj izlet bio je 5. u nizu planinarske škole, a ovaj put tema je bila orijentacija pa je nakon odmora slijedila potraga za blagom. Podijeljeni u tri skupine, na čelu s volonterima iz HGSS-a, učenici su se, koristeći samo kartu i kompas, kretali pod određenim azimutom po točkama ucrtanima na karti. Na jednoj od sedam točaka nalazilo se blago zakopano u kamenu, a našli su ga sudionici druge skupine. No bombona je bilo za sve.

Tijekom planinarenja u trajanju od dva i pol sata učenici su se zabavili prilikom potrage, ali i naučili orijentirati se u prirodi. Povratkom u planinarsku kuću započela je razmjena dojmova uz dobru ekipu i kobasice pečene na vatri. Sigurno je svima ovaj izlet ostao u pamćenju, a učenici su se kući vratili s novim svladanim izazovom i s osmijehom na licu.

Ana Knježević, 8. d